08.12.2023

Co to jest street workout park?

Street workout to forma treningu, która powstała na bazie kalisteniki. Czym się różni kalistenika od Street Workout? Główną ideą takiej aktywności fizycznej jest wykorzystanie własnej masy ciała i prostych przyrządów gimnastycznych. Zazwyczaj trenuje się różne partie mięśniowe, co przyczynia się do rozwijania siły, gibkości, ale także wytrzymałości. Street workout to ćwiczenia charakteryzujące się prostotą i dużym stopniem intensywności. Będzie dobrym wyborem zarówno dla osób początkujących, które chcą rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną, jak i bardziej zaawansowanych entuzjastów fitnessu. Na czym dokładnie polega street workout i jakie są zalety sportu na świeżym powietrzu?

street workout park

Co to znaczy Street Workout? Na czym polega Street Workout?

Zastanawiasz się, gdzie trenować? Siłownia street workout będzie dobrym miejscem na to, aby wykonać ćwiczenia. Obecnie siłownie zewnętrzne znajdziesz nie tylko na terenie dużych miast, ale także w mniejszych miasteczkach, a nawet na wsiach. Park do street workout to specjalnie zaprojektowane miejsce publiczne zaopatrzone w różnego rodzaju przyrządy do ćwiczeń, które mają na celu zachęcić mieszkańców do większej aktywności fizycznej. Street workout park zazwyczaj jest zaopatrzony w takie urządzenia jak drążki do podciągania, poręcze do dipów, rusztowania do ćwiczeń z własnym ciężarem, poręcze równoległe, biegacze, orbitreki, prasy ręcznie i nie tylko. Siłownia street workout to miejsce dostępne dla każdego, niezależnie od wieku, a także doświadczenia treningowego. Dzięki tego typu parkom aktywność fizyczna stała się bardziej atrakcyjna.                           

Urządzenia w parku do street workout. Jakie urządzenia do ćwiczeń znajdziemy w siłowni street workout?

Siłownia street workout zazwyczaj jest wyposażona w różnorodne urządzenia, które są dostosowane do wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych, a także siłowych. Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w parku do street workout?

Street workout – sprzęt

W parkach do street workout można znaleźć między innymi takie urządzenia do ćwiczeń jak:

 • drążek do podciągania
 • sztanga
 • prasa nożna
 • poręcz równoległa
 • platformy do ćwiczeń gimnastycznych
 • ławka prosta
 • poręcz trójkątna
 • wyciąg górny.

Każde z tych urządzeń daje możliwość wykonania szeregu skomplikowanych i efektywnych ćwiczeń, które rozwijają różne aspekty kondycji fizycznej. Oczywiście przed treningiem, warto zapoznać się z instrukcją obsługi poszczególnych urządzeń, a także zasięgnąć opinii doświadczonego trenera, jeżeli chcemy wdrożyć w życie aktywność fizyczną.

Zalety ćwiczeń w parku do street workout. Dlaczego warto?

Trening w parku street workout to nie tylko sposób na utrzymanie dobrej kondycji, bo niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. Jakie są zalety ćwiczenia w parku street workout?

 • Dostępność – parki do street workout są ogólnodostępne, tak więc możesz korzystać z nich za darmo.
 • Większa gibkość – ćwiczenia street workout obejmują skłony, rozciąganie, a także elementy akrobatyczne, co bez wątpienia zwiększy Twoją gibkość i zakres ruchu.
 • Lepsza motoryka i koordynacja – ćwiczenia street workout angażują wiele grup mięśniowych. Taki trening wymaga precyzji ruchów i dobrej koordynacji. Jeżeli będziesz ćwiczyć regularnie, możesz poprawić swoje umiejętności motoryczne i równowagę.
 • Większa siła – jeżeli chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość, ćwiczenia street workout Ci w tym pomogą. Wystarczy, że zaczniesz wykonywać ćwiczenia na drążku.
 • Nowe znajomości – parki street workout są miejscem, gdzie można zawierać nowe znajomości, wymienić się doświadczeniami, a także wspierać się nawzajem i motywować do aktywności.
 • Uniwersalność – ćwiczenia w parku do street workout są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, dlatego są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników sportu.
 • Zaangażowanie całego ciała – podczas wykonywania ćwiczeń street workout angażujesz wiele partii mięśniowych, a więc zwiększasz wytrzymałość całego ciała.
 • Podciągania na drążku – to jedno z bardziej popularnych ćwiczeń, jakie wykonuje się w parkach street workout. Podciąganie się na drążku wpływa pozytywnie na plecy, ramiona, a także mięśnie brzucha.
 • Dipy na poręczach – są to ćwiczenia skoncentrowane na rozbudowie mięśni klatki piersiowej, przedramion i tricepsów.
 • Pompki na poręczach równoległych – takie pompki wzmacniają mięśnie ramion, tricepsów, klatki piersiowej.
 • Przysiady – to dobry trening dla dolnej partii ciała. W tym wypadku pracują nogi, rozwijasz też umiejętność koordynacji i utrzymania równowagi.

Jak ćwiczyć na Street Workout? Rodzaje ćwiczeń w parku do street workout

 • Podciągania na drążku – to jedno z bardziej popularnych ćwiczeń, jakie wykonuje się w parkach street workout. Podciąganie się na drążku wpływa pozytywnie na plecy, ramiona, a także mięśnie brzucha.
 • Dipy na poręczach – są to ćwiczenia skoncentrowane na rozbudowie mięśni klatki piersiowej, przedramion i tricepsów.
 • Pompki na poręczach równoległych – takie pompki wzmacniają mięśnie ramion, tricepsów, klatki piersiowej.
 • Przysiady – to dobry trening dla dolnej partii ciała. W tym wypadku pracują nogi, rozwijasz też umiejętność koordynacji i utrzymania równowagi.

Od czego zacząć Street Workout?

Siłownia street workout to doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na trenowaniu na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą początkującą, czy zaawansowaną, możesz zacząć ćwiczyć. Jeżeli nie masz w pobliżu odpowiedniego miejsca do ćwiczeń, możesz urządzić park street workout w ogrodzie. Domowy park street workout na własnym podwórku? Czemu nie!

Największą zaletą takiej aktywności fizycznej jest to, że nie potrzebujesz żadnego sprzętu, nie musisz też kupować karnetów na siłownię. Tak naprawdę wystarczą dobre chęci i trochę samozaparcia, aby zbudować nowy nawyk wykonywania ćwiczeń regularnie. Najważniejsze jest to, aby aktywność fizyczna sprawiała Ci przyjemność. Chociaż początkowo może być ciężko, z czasem trudno będzie Ci wyobrazić sobie dzień bez treningu.