09.02.2024

Poręcze gimnastyczne. Wsparcie dla Twojego treningu na siłowni pod chmurką!

Poręcze gimnastyczne to nieodłączny element wielu treningów i to nie tylko w przypadku trenowania gimnastyki. Można wykorzystać je także podczas treningu fitness, a nawet rehabilitacji. Ćwiczenia na poręczach będą dobrym rozwiązanie, jeśli zależy Ci na poprawie kondycji, gibkości oraz nabraniu siły. Dlaczego warto wybrać́ poręcze gimnastyczne do treningu i jak je dobrać?


Poręcze gimnastyczne

 

Dlaczego warto wybrać́ poręcze gimnastyczne do treningu?

Poręcze gimnastyczne (poręcze do kalisteniki) są uniwersalne i umożliwiają wykonywanie szerokiej gamy ćwiczeń angażujących różne grupy mięśni. Wykorzystując je podczas treningu, możesz poprawić koordynację i zwiększyć świadomość ciała. Ćwiczenia wykonywane na poręczach są przede wszystkim świetnym sposobem na budowę mięśni ramion, pleców, brzucha, choć nie tylko. Warto włączyć je do swoich treningów szczególnie wtedy, gdy chcesz zwiększyć gibkość i elastyczność ciała lub masz problemy związane z ograniczonym zakresem ruchu. Trening na poręczach wymaga utrzymania równowagi, dzięki temu będziesz w stanie wzmocnić mięśnie głębokie i poprawić stabilność stawów. Poręczne mogą być wykorzystywane także jako narzędzie rehabilitacyjne, na przykład po urazach. Jeśli pragniesz w sposób kompleksowy rozwijać swoje ciało, poręcze gimnastyczne będą doskonałym wyborem.

Jakie są rodzaje poręczy gimnastycznych?

Poręcze gimnastyczne są dostępne w różnych odsłonach, każde tego typu urządzenie do ćwiczeń ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Poniżej znajdziesz charakterystykę najpopularniejszych poręczy gimnastycznych.

 • Poręcze gimnastyczne równoległe – to jedne z popularniejszych rodzajów poręczy gimnastycznych, które składają się z dwóch równoległych, poziomych belek umieszczonych nad ziemią. Takie poręcze mogą posłużyć do wykonywania różnorodnych ćwiczeń siłowych i rozciągających.
 • Poręcze gimnastyczne pojedyncze – poręcze składają się z jednej belki umieszczonej na wysokości bioder. Dobrze sprawdzą się podczas ćwiczeń siłowych, rozciągających, a także podczas ćwiczeń asystowanych.
 • Poręcze gimnastyczne przenośne – w przeciwieństwie do tradycyjnych poręczy są lżejsze, a więc będą łatwiejsze w transporcie. To dobry wybór dla osób, które trenują w różnych miejscach, na przykład na świeżym powietrzu. Warto zwrócić uwagę także na mini poręcze gimnastyczne.
 • Poręcze gimnastyczne regulowane – jak sama nazwa wskazuje, są to poręcze o regulowanej wysokości. Dzięki temu można dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz konkretnych ćwiczeń. Będą dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób o różnych poziomach zaawansowania.
 • Poręcze gimnastyczne ze skośnymi uchwytami – takie poręcze posiadają uchwyty nachylone pod kątem, co zapewnia lepszy chwyt i zwiększa komfort podczas ćwiczeń. Takie poręcze będą dobrym wyborem dla osób o wrażliwych nadgarstkach i ramionach.
 • Poręcze gimnastyczne łączone – jest to zestaw dwóch poręczy, które można ze sobą łączyć, tworząc różne konfiguracje i kształty. W ten sposób można urozmaicić ćwiczenia, co więcej trenować w grupach lub w parze.

Jak dobrać odpowiednie poręcze gimnastyczne do treningów?

Dobór odpowiednich poręczy gimnastycznych jest ważny i warto dobrze przemyśleć tę kwestię. W pierwszej kolejności warto określić, do jakich celów chcesz wykorzystywać poręcze gimnastyczne. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz trenować gibkość, siłę czy po prostu poprawić kondycję. Zdecyduj się na zakup poręczy, które będą najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Nie bez znaczenia będzie także poziom zaawansowania w aktywności fizycznej. Niektóre modele poręczy będą odpowiednie dla osób początkujących, podczas gdy inne mogą być przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Określ swoje umiejętności i zdecyduj się na wysokie lub niskie poręcze gimnastyczne, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Dobrym wyborem mogą okazać się poręcze gimnastyczne regulowane, dzięki temu będziesz w stanie dostosować je do różnych ćwiczeń. Jeżeli chodzi o jakość i materiał wykończenia poręczy, dobrym rozwiązaniem będą modele ze stali lub drewna. Takie urządzenia do ćwiczeń będą solidne, wytrzymałe i posłużą na lata. Podczas wyboru poręczy gimnastycznych upewnij się, że są wygodne w użytkowaniu, zwróć uwagę na to, czy posiadają antypoślizgowe uchwyty, co zapewni większy komfort podczas treningu.

Jak ćwiczyć z wykorzystaniem poręczy gimnastycznych? 6 przykładowych ćwiczeń

Trening z wykorzystaniem poręczy gimnastycznych może być efektywny i bardzo wszechstronny. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem obręczy gimnastycznych wolnostojących lub przymocowanych do podłoża na stałe.

 • Dipsy – angażują przede wszystkim mięśnie tricepsów, klatki piersiowej i ramion. Aby je wykonać, musisz stanąć pomiędzy poręczami, trzymając się ich uchwytów. Następnie opuszczasz ciało, opierając się na ramionach, unosząc się do góry, musisz wyprostować ramiona.
 • Pompki na poręczach – doskonałe na mięśnie ramion, klatki piersiowej oraz brzucha. Aby je wykonać, musisz umieścić dłonie na uchwytach poręczy, tak by znalazły się tuż obok barków. Wykonuj pompki, opuszczając ciało do góry, a następnie unosząc się do góry i wyprostowując ramiona.
 • Podciągania na poręczach – świetnie budują mięśnie pleców, ramion i brzucha. Zawieś się na poręczach, trzymając się uchwytów szeroko, z dłońmi skierowanymi w przeciwnych kierunkach. Unieś ciało tak, aby Twoja broda przekroczyła wysokość poręczy.
 • Składy na poręczach – rozwijają siłę ramion i nóg. Aby wykonać to ćwiczenie, musisz stanąć między poręczami, trzymając się ich uchwytów. Skocz do góry, unosząc nogi do klatki piersiowej i odpychając się z rąk, aby unieść ciało ponad poręcze.
 • Rozciąganie na poręczach – rozciąganie wykonasz, siadając na poręczach; złap uchwyty z obu stron. Stopniowo opuszczaj ciało do przodu, w ten sposób będziesz rozciągać mięśnie klatki piersiowej, ramion oraz pleców. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie powtórz na drugą stronę.
 • Plank na poręczach – angażuje mięśnie pleców, ramion i brzucha. Aby wykonać ćwiczenie, musisz stanąć między poręczami, trzymając się ich uchwytów. Oprzyj się na przedramionach, utrzymując ciało prosto jak deska.

Przegląd najlepszych poręczy gimnastycznych na rynku. Co wybrać?                                  

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem poręczy, musisz wiedzieć, że ich wybór jest duży. Na rynku dostępne są zarówno poręcze gimnastyczne damskie, poręcze gimnastyczne symetryczne męskie, modele przytwierdzone na stałe oraz poręczne gimnastyczne wolnostojące. Na siłowniach zewnętrznych znajdziesz między innymi uniwersalne poręcze równoległe, które są najbardziej typowe i pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, dlatego bez wątpienia warto wziąć je pod uwagę.

Szeroki wybór poręczy znajdziesz zarówno w profesjonalnych sklepach sportowych, sklepach internetowych, warto wziąć pod uwagę także producentów oferujących profesjonalny sprzęt siłowni zewnętrznych oraz urządzenia do street workout.