06.09.2023

Ile kosztuje siłownia plenerowa? Co składa się na cenę budowy siłowni zewnętrznej? Sprawdź!

Siłownia zewnętrzna to ciekawa alternatywa dla standardowych. Korzyści płynące z ćwiczenia na świeżym powietrzu są ogromne, nic dziwnego, że na mapie Polski pojawia się coraz więcej tego typu miejsc. Jakie są koszty budowy siłowni zewnętrznej? Czy warto zdecydować się na taką inwestycję?
Koszty Budowy Siłowni Zewnętrznej

7 czynników wpływających na koszty zbudowania siłowni plenerowej

Inwestycja w siłownię zewnętrzną może pochłonąć od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranych urządzeń do ćwiczeń oraz powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania. Można zdecydować się na stworzenie siłowni zewnętrznej typowo rekreacyjnej, wyczynowej lub dostosowanej do osób niepełnosprawnych. Ponieważ idea siłowni plenerowych jest taka, aby była dostępna dla każdego bez wyjątku, warto zdecydować się na wybór uniwersalnego sprzętu do ćwiczeń. Wśród najpopularniejszych urządzeń spotykanych na siłowniach plenerowych można znaleźć między innymi takie jak: wioślarz, orbitrek, biegacz, wahadło, ławka czy prasa ręczna. Oczywiście obecnie nie ma potrzeby kompletowania każdego urządzenia z osobna, bo można wybrać jeden z zestawów siłowni plenerowych oraz zestawów street workout i STIIG.

Koszty budowy siłowni zewnętrznych mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników. Kluczowe aspekty to:

 • lokalizacja – wybór lokalizacji jest kluczowy. Budowa siłowni w centrum miasta może być znacznie droższa niż w mniej zaludnionych obszarach;
 • rozmiar i wyposażenie – liczba urządzeń, ich jakość i rozmieszczenie mają duże znaczenie. Im większa i bardziej zaawansowana siłownia, tym wyższe koszty;
 • projekt i planowanie – koszty projektu, planowania i przygotowania terenu są często niedoceniane, ale niezbędne. Teren, na którym ma być zbudowana siłownia, może wymagać dostosowania, co może wpłynąć na koszty. Tereny o nierównej powierzchni lub o specyficznych cechach geograficznych mogą być trudniejsze do przygotowania;
 • wybór urządzeń i jakość materiałów – wybór konkretnych urządzeń do siłowni oraz jakość materiałów użytych do budowy mogą znacząco wpłynąć na koszty. Urządzenia najwyższej jakości i trwałe materiały będą droższe, ale zapewniają trwałość i mniejsze koszty konserwacji w przyszłości;
 • montaż i instalacja – koszty montażu urządzeń, nawierzchni, ogrodzenia itp.;
 • bezpieczeństwo i utrzymanie – ochrona przed wandalizmem, konserwacja i utrzymanie urządzeń;
 • regulacje i pozwolenia – prawne przepisy i pozwolenia budowlane także mogą wpłynąć na ostateczne koszty inwestycji.

Co daje siłownia plenerowa? Czyli korzyści z budowy siłowni zewnętrznej w Twoim mieście

Budowa siłowni zewnętrznych przynosi wiele dobrego zarówno społeczności lokalnej, jak i poszczególnym jednostkom. Treningi wykonywane na świeżym powietrzu z wykorzystaniem masy własnego ciała to doskonała opcja dla każdego bez względu na wiek. To prosty sposób na to, aby zadbać o swoje zdrowie i poprawić kondycję. Korzyści z budowy siłowni plenerowej jest wiele, dlatego jest to dobra inwestycja. Dlaczego warto zdecydować się na budowę siłowni zewnętrznej? Poniżej znajdziesz kilka zalet takiego rozwiązania.

 • Poprawa zdrowia publicznego – siłownie zewnętrzne zachęcają mieszkańców do regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co przyczynia się do poprawy ogólnego zdrowia i kondycji fizycznej całej społeczności.
 • Dostępność dla wszystkich – siłownie plenerowe są dostępne za darmo, co sprawia, że są one bardziej dostępne niż tradycyjne siłownie komercyjne. To stwarza szansę dla osób o różnym poziomie dochodów na korzystanie z tych urządzeń.
 • Wspólnota i integracja społeczna – siłownie zewnętrzne stwarzają miejsce spotkań dla mieszkańców, co może przyczynić się do zacieśnienia więzi społecznych i integracji lokalnej społeczności, co w dzisiejszych czasach zazwyczaj jest trudne.
 • Edukacja o zdrowym stylu życia – poprzez organizację edukacyjnych wydarzeń i programów związanych z aktywnością fizyczną i zdrowiem siłownie zewnętrzne mogą pomagać w podnoszeniu świadomości na temat korzyści wynikających z regularnego uprawiania sportu.

Wskazówki dotyczące budowy siłowni

Budowa siłowni zewnętrznych to znakomita inwestycja w zdrowie publiczne i jakość życia społeczności lokalnej. Ważne jest jednak dobre przygotowanie do budowy siłowni, działania należy starannie zaplanować i odpowiednio poprowadzić projekt. Warto zacząć od konsultacji z ekspertami ds. projektowania siłowni oraz architektami krajobrazu, dzięki temu możliwe będzie stworzenie optymalnego projektu. W drugiej kolejności warto zadbać o wybór odpowiednich urządzeń, które powinny sprostać różnym potrzebom użytkowników. Kolejną bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo, tj. należy upewnić się, że wszystkie urządzenia do ćwiczeń są bezpieczne, mają odpowiednie oznakowanie i są regularnie kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa. Nie można zapominać także o osobach niepełnosprawnych, podczas projektowania siłowni zewnętrznej warto pomyśleć o specjalnym sprzęcie przeznaczonym dla takich osób, a także o odpowiednich ścieżkach dojazdu.

Jak przygotować teren pod budowę siłowni na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się, czy potrzebny Ci przewodnik po budowie siłowni? Niekoniecznie, ponieważ obecnie możesz zamówić kompleksowy projekt siłowni plenerowej, która będzie w 100% dostosowana do Twoich potrzeb. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią lokalizację dla swojej inwestycji. Upewnij się, że teren jest łatwo dostępny i atrakcyjny, a jednocześnie spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem będzie określenie budżetu projektu i zidentyfikowanie źródła finansowania. Może ono obejmować środki publiczne, dotacje, fundusze prywatne lub współpracę z lokalnymi firmami. Upewnij się także, że spełniasz wszystkie lokalne przepisy i normy dotyczące budowy i użytkowania siłowni zewnętrznej. Najlepiej zasięgnąć informacji w lokalnych urzędach.

Jak wygląda montaż siłowni zewnętrznej

Montaż siłowni zewnętrznej to kluczowy etap projektu, który wymaga precyzji i uwagi na szczegóły, dlatego warto oddać takie prace w ręce profesjonalistów. Na pewno nie jest dobrym pomysłem montaż takich urządzeń na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zlecenie takich prac firmie, od której kupiłeś sprzęt do ćwiczeń. Wybieraj producentów oferujących urządzenia wykonane zgodnie z najnowszymi normami, które gwarantują wysoką jakość, trwałość i bezpieczeństwo. Potwierdzeniem jakości urządzeń do ćwiczeń będą certyfikaty obowiązujące w państwach Unii Europejskiej.