07.07.2023

Dlaczego warto korzystać z siłowni plenerowych?

Od kilku lat siłownie zewnętrzne cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić. Oferują one szereg zalet, takich jak większa swoboda ruchu, bezpieczeństwo i bezpłatny dostęp. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną. Oczywiście mają też wady, które trzeba wziąć pod uwagę. Jakie są zalety i wady tego typu siłowni?

Zalety i wady siłowni zewnętrznych

Co daje siłownia na dworze?

 • Bliskość natury – trening na siłowni zewnętrznej pozwala cieszyć się świeżym powietrzem, otaczającą przyrodą i pięknymi widokami. Możesz trenować w parkach, na plażach czy w pobliskich lasach, co dodaje motywacji i pozytywnego nastroju.
 • Bezpieczeństwo – siłownie zewnętrzne często oferują większą przestrzeń do ćwiczeń w porównaniu do siłowni wewnątrz budynków. Dzięki temu masz większą swobodę ruchu i unikasz uczucia klaustrofobii. Dodatkowo, obecność naturalnego oświetlenia i otwartego terenu może przyczynić się do poczucia większego bezpieczeństwa, ale też relaksu.
 • Dostępność – siłownie zewnętrzne są ogólnodostępne i zazwyczaj bezpłatne. Nie musisz martwić się o opłaty członkowskie czy abonamenty, które często wiążą się z korzystaniem z siłowni wewnątrz budynków. To doskonała opcja dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze, a jednocześnie dbać o swoją kondycję fizyczną.
 • Różnorodność sprzętu – siłownie zewnętrzne oferują różnorodny sprzęt do treningu, takie jak drążki do podciągania, ławki, stojaki do przysiadów czy maszyny do treningu na powietrzu. To daje Ci możliwość różnorodnych ćwiczeń i treningu różnych grup mięśniowych.

Wady siłowni zewnętrznych:

 • Warunki atmosferyczne – jako że siłownie zewnętrzne są narażone na warunki atmosferyczne, trening może być utrudniony w przypadku złej pogody, takiej jak deszcz, silny wiatr czy upał. Niektóre osoby mogą preferować kontrolowane warunki atmosferyczne, jakie oferują siłownie wewnątrz budynków.
 • Ograniczony dostęp do specjalistycznego sprzętu – siłownie zewnętrzne nie posiadają tak rozbudowanego sprzętu jak tradycyjne siłownie. Jeśli jesteś zaawansowanym sportowcem lub masz konkretne cele treningowe, możesz odczuć ograniczenia w zakresie dostępnego sprzętu.
 • Brak prywatności – siłownie zewnętrzne są ogólnodostępne, co oznacza, że trenujesz w otoczeniu innych osób. Jeśli preferujesz trening w bardziej prywatnej atmosferze lub nie lubisz trenować wśród tłumu, to może być to pewnym wyzwaniem.

Bezpieczeństwo siłowni zewnętrznych

Jedną z największych zalet korzystania z siłowni zewnętrznych jest aspekt bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do siłowni wewnętrznych, siłownie zewnętrzne często oferują większą przestrzeń i elastyczność ruchu podczas wykonywania ćwiczeń. Nie musisz się martwić o ograniczenia przestrzenne, które mogą występować w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkowo, obecność naturalnego oświetlenia i świeżego powietrza może wpływać pozytywnie na Twoje samopoczucie podczas treningu, dodając mu dodatkową motywację. Ważne jest, aby korzystać ze sprzętu siłowni zewnętrznej zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem treningu zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi urządzeń i dowiedz się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby uniknąć kontuzji. Jeśli nie masz pewności co do techniki lub bezpieczeństwa, skonsultuj się z trenerem lub innym specjalistą, który pomoże Ci wykonywać ćwiczenia poprawnie i bezpiecznie.

Siłownia plenerowa vs tradycyjna - która lepsza?

Korzystanie zarówno z siłowni zewnętrznych, jak i wewnętrznych ma swoje unikalne cechy. Korzyści z siłowni zewnętrznych to przede wszystkim szeroki wybór sprzętu do ćwiczeń, który zazwyczaj jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników. Możesz znaleźć urządzenia takie jak drążki do podciągania, ławki, stojaki do przysiadów czy maszyny do treningu na powietrzu. Ponadto, siłownie plenerowe są dostępne przez cały rok, umożliwiając trening na świeżym powietrzu nawet w trudniejszych warunkach pogodowych. Z drugiej strony, siłownie wewnętrzne oferują kontrolowane warunki atmosferyczne, co jest korzystne w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych. Siłownie wewnątrz budynków mogą również oferować bardziej rozbudowany sprzęt i specjalistyczną pomoc trenerów personalnych.

Koszty korzystania z siłowni zewnętrznych

Jeżeli chodzi o przewagi siłowni zewnętrznych to bez wątpienia jest to bezpłatny dostęp. W przeciwieństwie do standardowych siłowni, które często wymagają opłat członkowskich lub abonamentowych, siłownie plenerowe są ogólnodostępne dla wszystkich. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze na regularnym treningu. Jednak warto zauważyć, że niektóre siłownie zewnętrzne mogą wymagać zakupu specjalistycznego obuwia sportowego lub środków do dezynfekcji sprzętu, co może wiązać się z pewnymi kosztami.

Jak ćwiczyć na siłowni w plenerze? Ćwiczenia na siłownie zewnętrzne.

Siłownie zewnętrzne oferują szeroki zakres ćwiczeń, które można wykonywać na świeżym powietrzu. Wiele z nich skupia się na treningu siłowym, wykorzystując własną masę ciała jako opór. Przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać na siłowni zewnętrznej to:

 • Ćwiczenia na orbitreku – orbitrek to rodzaj urządzenia, które łączy w sobie ruch roweru. Działa na zasadzie wykonywania eliptycznych ruchów nogami i ruchów kolistych rąk. Orbitrek pozwala na trening wytrzymałościowy, poprawę kondycji fizycznej i spalanie kalorii.
 • Ćwiczenia na wioślarzu – wioślarz to urządzenie, które pozwala na symulację ruchów wioślarskich. Trening na wioślarzu angażuje wiele grup mięśniowych, takich jak mięśnie pleców, ramion, nóg i brzucha. Jest to skuteczne ćwiczenie dla poprawy wytrzymałości i siły mięśniowej.
 • Ćwiczenia na stepperze – stepper to urządzenie, które symuluje ruch wchodzenia po schodach. Trening na stepperze wzmacnia mięśnie nóg, szczególnie mięśnie ud i pośladków. Jest to również skuteczne ćwiczenie do spalania kalorii i poprawy wydolności.
 • Ćwiczenia funkcjonalne – na siłowniach zewnętrznych można znaleźć również różne urządzenia do ćwiczeń funkcjonalnych, takie jak drążki do podciągania, drążki do pompek, ławki do treningu brzucha, stojaki do przysiadów i wiele innych. Te urządzenia umożliwiają różnorodne ćwiczenia, które angażują wiele grup mięśniowych.

Dostępność konkretnych urządzeń może się różnić w zależności od miejsca i konkretnego placu zabaw lub parku. Ważne jest korzystanie z urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jeśli potrzebujesz pomocy lub dodatkowej instrukcji, skonsultuj się z instruktorem fitness lub trenerem.