10.05.2023

Plac street workout. Jak wykorzystać park do ćwiczeń kalistenicznych?

Plac street workout (inaczej park do ćwiczeń kalistenicznych) to idealne miejsce dla osób, które chcą wyrzeźbić swoje ciało bez użycia sprzętu siłowego. Ćwiczenia kalisteniczne wymagają jedynie wykorzystania masy własnego ciała jako oporu. Dzięki temu można poprawić swoją siłę, kondycję i gibkość, a przy tym spalić zbędne kalorie. Jak trenować w parku do ćwiczeń kalistenicznych, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty?

Jak wykorzystać park do ćwiczeń kalistenicznych

Jak wykorzystać park do ćwiczeń kalistenicznych?

Ćwiczenia kalisteniczne można wykonywać w dowolnym miejscu, na przykład na własnym podwórku albo w parku miejskim, jeżeli jesteśmy mieszkańcami bloku. Najpierw warto poznać wyposażenie, które znajduje się w wybranym miejscu. Zazwyczaj w parkach miejskich można skorzystać z siłowni plenerowych, gdzie znajdują się drążki do podciągania, poręcze do dipów, płaskie powierzchnie do wykonywania pompek, drabinki oraz belki do wykonywania różnych wariantów przysiadów. Ćwiczenia street workout są oparte na prostocie, dlatego do wykonania treningu potrzebne są wyłącznie podstawowe przyrządy. Warto pamiętać, że parki do ćwiczeń kalistenicznych czy street workout są dostępne publicznie i korzystanie z nich jest darmowe. Jest to świetna okazja dla osób, które nie mają dostępu do siłowni lub chcą wzmocnić swoje mięśnie na świeżym powietrzu. Oprócz tego ćwiczenia kalisteniczne pozwalają na rozwój koordynacji ruchowej oraz umiejętności kontrolowania własnego ciała.

Park do ćwiczeń kalistenicznych – dlaczego warto na nim trenować? Rodzaje maszyn do street workout

Park do ćwiczeń kalistenicznych to miejsce, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób chcących wzmocnić swoje mięśnie i poprawić kondycję. Dlaczego warto na nim trenować? Parki do ćwiczeń kalistenicznych są ogólnodostępne i korzystanie z nich jest darmowe. Nie trzeba płacić za karnet na siłownię ani za wynajem sprzętu, co czyni ten rodzaj treningu bardziej dostępnym dla szerszej grupy ludzi. Kolejną zaletą jest to, że trening kalisteniczny opiera się na wykorzystaniu własnego ciała jako obciążenia. Dzięki temu, że ćwiczenia te angażują wiele mięśni jednocześnie, trening jest bardzo intensywny i pozwala spalić dużo kalorii. Takie ćwiczenia wymagają od sportowców precyzyjnej koordynacji ruchowej, co pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną, angażują mięśnie stabilizujące, co pomaga w zapobieganiu urazom oraz poprawia postawę ciała.

Jakie maszyny znajdują się w parku street workout?

 1. Drążki do podciągania – służą do wykonywania ćwiczeń na mięśnie grzbietu, ramion i klatki piersiowej.
 2. Poręcze do dipsów – pozwalają na wzmocnienie mięśni ramion, klatki piersiowej i tricepsów.
 3. Belki do wykonywania przysiadów – umożliwiają wykonywanie różnych wariantów przysiadów, które wzmocnią mięśnie ud i pośladków.
 4. Płaskie powierzchnie do wykonywania pompek – pozwalają na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej, ramion i tricepsów.
 5. Linie do tarzania się – służą do poprawy koordynacji ruchowej oraz wzmocnienia mięśni pleców i ramion.
 6. Drabinki – umożliwiają wykonywanie ćwiczeń na mięśnie ramion i brzucha.

Rodzaje ćwiczeń na siłowni zewnętrznej

Siłownia na wolnym powietrzu przeznaczona do ćwiczeń kalistenicznych oferuje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, takich jak:

 1. Podciąganie – ćwiczenie to angażuje wiele mięśni, w tym mięśnie grzbietu, ramion, klatki piersiowej i brzucha.
 2. Dipy – ćwiczenia na poręczach, które angażują mięśnie ramion, klatki piersiowej i tricepsów. Ćwiczenie to wymaga dużej siły i stabilizacji ciała.
 3. Pompki – podstawowe ćwiczenie kalisteniczne, które angażuje wiele mięśni, w tym mięśnie klatki piersiowej, ramion i tricepsów.
 4. Przysiady – ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie ud i pośladków, można wykonywać je na belce lub na specjalnym urządzeniu do przysiadów.
 5. Skakanka – ćwiczenie, które poprawia kondycję oraz koordynację ruchową, angażuje wiele mięśni, w tym mięśnie nóg i ramion.
 6. Unoszenie nóg – ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie brzucha i nóg.
 7. Wspinaczka – ćwiczenie, które wymaga od sportowców dużej siły i koordynacji ruchowej, można wykonywać je na drabince.

Jak zacząć trenować street workout? Ćwiczenia street workout na wolnym powietrzu

Trenowanie w parku do kalisteniki ma wiele zalet. Po pierwsze, nie potrzebujesz sprzętu siłowego, co oznacza, że możesz trenować praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze. Po drugie, ćwiczenia kalisteniczne angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, co pozwala na skuteczne wyrzeźbienie ciała. Regularny trening kalisteniczny pozwala na poprawę siły, kondycji i gibkości. Dzięki temu można wyrzeźbić sylwetkę, poprawić postawę oraz zwiększyć wytrzymałość organizmu.

Siłownie zewnętrze to doskonałe rozwiązanie szczególnie wiosną i latem, kiedy temperatura sprzyja wychodzeniu na powietrze.

Ćwiczenia na siłowni plenerowej a siłowni zamkniętej. Jakie są różnice?

Siłownia plenerowa to miejsce, gdzie można wykonywać ćwiczenia na wolnym powietrzu, zwykle na specjalnie zaprojektowanych maszynach i urządzeniach. Siłownia zamknięta natomiast jest zaopatrzona w zestaw bardziej profesjonalnych maszyn do ćwiczeń, na których można trenować wewnątrz pomieszczenia.

Oto kilka różnic między ćwiczeniami na siłowni plenerowej a siłowni zamkniętej:

 1. Wyposażenie: Siłownia plenerowa oferuje zwykle mniejszą liczbę maszyn i urządzeń do ćwiczeń niż siłownia zamknięta. Większość maszyn w siłowni plenerowej to zestawy do ćwiczeń kalistenicznych, takie jak drążki, poręcze, skośne ławki i wiele innych. Natomiast na siłowni zamkniętej znajdziemy szerszy wybór maszyn, w tym ławki, maszyny do ćwiczeń siłowych, bieżnie, rowery treningowe, eliptyki i wiele innych.
 2. Warunki atmosferyczne: Ćwiczenia na siłowni plenerowej odbywają się na otwartym powietrzu, co oznacza, że ​​są bardziej narażone na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz czy upał. Siłownia zamknięta jest klimatyzowana i zapewnia stałe warunki atmosferyczne.
 3. Komfort: Siłownia zamknięta oferuje wiele udogodnień, takich jak szatnie, prysznice, toalety, a także dostęp do wody pitnej i innych napojów. Siłownia plenerowa nie ma takich udogodnień.
 4. Widoczność: Siłownie zewnętrze są ogólnodostępne, znajdują się na otwartym terenie, co może być korzystne dla osób, które lubią trenować na świeżym powietrzu. Siłownia zamknięta zwykle oferuje więcej prywatności, co może być bardziej atrakcyjne dla osób, które nie lubią być obserwowane podczas ćwiczeń.