04.10.2022

Ćwiczenia na siłowni na świeżym powietrzu

Przyrządy na siłowni na świeżym powietrzu

Siłownia na wolnym powietrzu powinna być zawsze zaprojektowana tak, aby urządzenia były dostosowane do mieszkańców, którzy będą najczęściej korzystać z tego miejsca aktywności. Wybór urządzeń jest naprawdę szeroki i śmiało można dobrać urządzenia od tych bardziej zaawansowanych do tych łatwiejszych w użytkowaniu. Projekt siłowni na świeżym powietrzu może być również dostosowany do osób jeżdżących na wózkach - wykorzystując urządzenia, które są dostosowane np. poprzez platformę na którą można wjeżdżać. Najpopularniejszymi urządzeniami, które są wybierane do projektów są: orbitrek, biegacz, twister, wioślarz, wahadło, rowerek, jeździec, prasa ręczna, prasa nożna, stepper.

Przyrządy siłowni na świeżym powietrzu są także często wykorzystywane przy ośrodkach rehabilitacyjnych, wspomagając powrót do aktywności fizycznej pod odpowiednim nadzorem. Sprzęt siłowni zewnętrznej można wybrać jako urządzenia pojedyncze na słupie, jako zestawy urządzeń lub urządzenia na pylonie. Sprawdź szeroką listę przyrządów siłowni zewnętrznych.

Ćwiczenia na siłowni na świeżym powietrzu

Plan treningowy na siłownię na powietrzu

Siłownia na powietrzu plan treningowy, zależy przede wszystkim od możliwości i dostępnych urządzeń. W pierwszej kolejności należy wykonać krótką rozgrzewkę, która pobudza układ krążeniowo-oddechowy i rozciąga mięśnie. Należy rozgrzać wszystkie mięśnie, które w czasie ćwiczeń na urządzeniach będą w ruchu.

Propozycja przykładowych ćwiczeń do rozgrzewki:

 • Krążenia: nadgarstków, łokci, ramion, kolan, kostek, bioder
 • Wymachy: ramion, nóg - przód, tył, w bok
 • Skip A,B,C
 • Bieg bokserski
 • Przeskoki
 • Wykroki
 • Pajacyki
 • Skrętoskłony
 • Wspinaczka w podporze
 • Przysiady

Ilość powtórzeń i ćwiczeń zależy od naszych potrzeb i umiejętności. Warto pamiętać, że rozgrzewka powinna trwać nie krócej niż 10 minut.

Wiele osób widząc w parkach siłownie na powietrzu zastanawia się jak ćwiczyć. W zależności od wybranych przez inwestora urządzeń, każdy przyrząd posiada instrukcję na jednym z elementów lub na tablicy informacyjnej.

Przykładowe ćwiczenia na wybranych urządzeniach:

 • Orbitrek - angażuje górne i dolne  partie ciała, wzmacnia wydolność organizmu i ogólną kondycję fizyczną,
 • Biegacz - angażuje mięśnie ramion, nóg, a także mięśnie bioder, pleców i grzbietu. To jeden ze sprzętów do ćwiczeń aerobowych, a trening na nim ma charakter ogólnorozwojowy.
 • Twister - ćwiczenia na nim poprawiają wygląd talii, brzucha, ud i pośladków. Pomaga zapewnić aktywność stawów biodrowych oraz odcinka kręgosłupa lędźwiowego.
 • Wioślarz - angażuje mięśnie grzbietu, ramion, klatki piersiowej, a także nóg. Regularne ćwiczenia na wioślarzu  zapobiegają bólom kręgosłupa
 • Wahadło - rozwijają mięśnie skośne brzucha oraz pasa biodrowego. Regularne ćwiczenia na wahadle poprawiają koordynację całego ciała oraz giętkość.
 • Rowerek - angażuje mięśnie nóg oraz wzmacnia stawy kolanowe. Cykliczne ćwiczenia poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową.
 • Jeździec - wzmacnia mięśnie ramion, klatki piersiowej, nóg oraz pleców. Ćwiczenia wykonywane cyklicznie poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową.
 • Prasa ręczna - rozwijają mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz obręczy barkowej. Obciążenie stanowi waga ćwiczącego

Jakie są zalety z ćwiczenia na siłowni na powietrzu?

Siłownia na otwartym powietrzu na terenach zielonych miast i wsi zapewnia szereg korzyści. Społeczności, które tworzą parki fitness na świeżym powietrzu, dodają możliwości aktywności sportowej dla dorosłych na każdym poziomie sprawności. Sprzęt fitness na świeżym powietrzu to:

Ćwiczenia na świeżym powietrzu dostarczają organizmowi większe dawki tlenu, dzięki temu poprawia się praca serca, układ oddechowy, a krew, która szybciej krąży w układzie krwionośnym usprawnia metabolizm, a tym samym  wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.

Ruch na siłowni na świeżym powietrzu wzmacnia mięśnie i pomaga wyzwolić endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki którym poprawia się nasze samopoczucie.

Siłownia zewnętrzna, to przede wszystkim korzystanie z witaminy D podczas ćwiczeń, przebywanie na świeżym powietrzu  i często czerpanie radości z przyrody okolicy w której się znajdują.

Bezpłatnie korzystanie dla użytkowników, zapewniając potrzebne zasoby, zwłaszcza w społecznościach w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do tradycyjnej siłowni zamkniętej często wiąże się z dojazdem do sąsiednich miejscowości.

Projekt siłowni na świeżym powietrzu jest zazwyczaj organizowany tak, aby ćwiczący o różnych poziomach sprawności mogły cieszyć się z takiego miejsca aktywności. Różnorodność urządzeń siłowni na świeżym powietrzu pozwala na dopasowanie odpowiednich do grupy docelowej w miejscu, w którym ma powstać.

Znajdujące się przy placach zabaw sprzęty siłowni na powietrzu umożliwiają rodzicom zadbanie o swoją sylwetkę w czasie gdy ich pociechy spędzają czas na placu zabaw. Można połączyć przyjemne z pożytecznym w zabawie z dziećmi na placu zabaw i poświęcić kilkanaście minut na ćwiczenia na siłowni na otwartym powietrzu.

Integracja społeczności w jednym miejscu. Zazwyczaj projekt siłowni na świeżym powietrzu jest tworzony tak, aby sprostać wymaganiom różnych grup społecznych - od młodzieży po osoby starsze.

Jakie są wady z ćwiczenia na siłowni na powietrzu?

Siłownia na powietrzu ma swoje słabe punkty. O ile w czasie zimowych dni, kiedy słońce nam sprzyja  można wykonywać ćwiczenia, odpowiednio przygotowanym do temperatury, to nie sprawdza się podczas deszczowych dni. Siłownie na świeżym powietrzu, to głównie urządzenia aerobowe oraz siłowe, które wykorzystują ciężar własnego ciała, więc mogą nie wystarczyć do kompletnego treningu dla bardziej zaawansowanych ćwiczących.

Jaka jest cena siłowni na świeżym powietrzu?

Cena siłowni na świeżym powietrzu jest przede wszystkim uzależniona od ilości i rodzaju urządzeń, które mają znaleźć się w nowo powstałym miejscu aktywności. Do tego należy przeanalizować powierzchnię na której mają zostać zamontowane urządzenia siłowni oraz elementy małej architektury jak kosze na śmieci, ławki czy stojaki na rowery. W naszej ofercie mamy opracowane 3 promocyjne zestawy siłowni zewnętrznych, które są opracowane tak, by sprostać potrzebom osoby w każdym wieku. Promocyjne zestawy przedstawiają koszt urządzeń siłowni na świeżym powietrzu wraz z transportem i montażem. Dobrane urządzenia siłowni plenerowej aktywują niemal wszystkie grupy mięśniowe.

Efekty siłowni na powietrzu

Regularne ćwiczenia na siłowni na wolnym powietrzu przede wszystkim wpływają na ogólną poprawę kondycji i wydolności organizmu. To także wzmocnienie mięśni, które były angażowane w ćwiczeniach na urządzeniach oraz dotlenienie organizmu i zwiększenie naturalnej dawki witaminy D. Codzienny ruch na siłowni na wolnym powietrzu modeluje sylwetkę i zwiększa metabolizm. Ważna jest regularność i konsekwencja wykonywania ćwiczeń.